General News

 

2017 Winter Academic Honorees Announced


Scholar-Athletes of the Year
Top Row (from left to right) Brandon Federici, Lindsey Cheu, Syd Knadler
Bottom Row (from left to right) Samantha Wetzel, Christoper Tan, Sam Eaton, John Gagnon


The 2017 Centennial Conference Winter Academic Honorees were announced today. There were seven Scholar-Athletes of the Year, 61 Academic All-Centennial, and 373 Academic Honor Roll honorees.

2017 Centennial Conference Winter Scholar-Athletes of the Year (7)
Scholar-Athletes of the Year are presented to a member of the junior or senior class with the highest cumulative GPA on the All-Centennial team.

Men's Basketball - Brandon Federici, Jr., Franklin & Marshall, Greenwich, Conn./Greens Farm Academy

Women's Basketball - Samantha Wetzel, Jr., Haverford, Economics, Sicklerville, N.J./St. Joseph's HS

Men's Indoor Track & Field - John Gagnon, Senior, Swarthmore, Clarkesville, Ga./Habersham Central

Women's Indoor Track & Field - Lindsay Cheu, Sr., Johns Hopkins, Glenmont, N.Y./Bethlehem Central

Men's Swimming - Sam Eaton, Sr., Dickinson, Biology, Port Matilida, Pa./State College

Women's Swimming - Syd Knadler, Sr., McDaniel, Exercise Science, Crowley Lake, Calif./Mammoth

Wrestling - Christopher Tan, Jr., Ursinus, Applied Economics, Robbinsville, N.J./Robbinsville

 

2017 Winter Academic All-Centennial Team (61)
To be nominated for the Academic All-Centennial Team a student-athlete must receive both All-Conference and Academic Honor Roll honors. (PDF Version)

MEN'S BASKETBALL (6)

Cody Kiefer, Gettysburg, Sr., Environmental Studies, Mathematics, Gettysburg, Pa. / Gettysburg

Brandon Federici, F&M, Jr., Joint Studies, Greenwich, Conn. / Greens Farms Academy

J.C. McGrath, F&M, So., Undeclared, Newark, Del. / Munich International School

Kyle Doran, Johns Hopkins, Jr., Mechanical Engineering, Millersville, Md. / Mount Saint Joseph

Sam Gordon, Johns Hopkins, Gr., Economics, New York, N.Y. / Hunter College HS

Zack Yonda, Swarthmore, Jr., Economics, Berwyn, Pa. / Conestoga

WOMEN'S BASKETBALL (10)

Mary Martin, Dickinson, Sr., Political Science, Honesdale, Pa. / Honesdale

Sarah Haddon, F&M, Sr., Psychology, Ephrata, Pa. / Ephrata

Emma Dorshimer, Gettysburg, So., Anthropology, Jenkintown, Pa. / Jenkintown

Sierra Berkel, Haverford, Jr., English, Flushing, N.Y. / Townsend Harris

Macy Goldbach, Haverford, So., Undeclared, Garnet Valley, Pa. / Garnet Valley

Samantha Wetzel, Haverford, Jr., Economics, Sicklerville, N.J. / St. Joseph's HS

Jasmine Smith, McDaniel, Jr., Biology, Baltimore, Md. / Baltimore Polytechnic Institute

Chelsea Gary, Muhlenberg, Jr., Finance/Business Administration, Nazareth, Pa. / Nazareth

Rachel Plotke, Muhlenberg, Jr., Psychology, Woodbridge, Conn. / Hamden Hall Country Day

Brandi Vallely, Muhlenberg, Jr., Media & Communication/Business Admin, Oley Valley, Pa. / Oley Valley

MEN'S INDOOR TRACK & FIELD (15)

Will Chandler, Dickinson, So., Undeclared, Westfield, N.J. / Westfield

William Dougherty, Dickinson, Jr., Environmental Science, Mt. Lebanon, Pa. / Mt. Lebanon

Collin Bergey, Gettysburg, Sr., Health Sciences, Zionsville, Pa. / Southern Lehigh

Benjamin Taber, Gettysburg, Sr., Political Science, Durham, Conn. / Coginchaug Regional

Alex Frost, Haverford, Sr., Biology, New York, N.Y. / Regis

Graham Peet, Haverford, So., Undeclared, Vashon, Wash. / The Northwest School

Scott Pollara, Haverford, So., Undeclared, Hingham, Mass. / Hingham

Robert Dembinski, Johns Hopkins, So., Biomedical Engineering, Hopkinton, N.J. / Montgomery

Zach Shelley, Johns Hopkins, Jr., Economics and Political Science, Glen Rock, Pa. / Susquehannock

Anthony Calantoni, Muhlenberg, Jr., Business Administration, Wilson, Pa.  /Wilson Area

Jaryd Flank, Muhlenberg, Sr., Environmental Science/Public Health, Easton, Pa. / Wilson Area

Daniel Belkin, Swarthmore, So., Pre-major, Florence, Mass. / Northampton

John Gagnon, Swarthmore, Sr., History, Clarkesville, Ga. / Habersham Central

Benjamin Hejna, Swarthmore, So., Pre-major, Batavia, Ill. / Batavia

Benjamin Warren, Swarthmore, So., Pre-major, Georgetown, Texas / St. Stephen's Episcopal

WOMEN'S INDOOR TRACK & FIELD (13)

Jamie George, Dickinson, Sr., Biology, Hightstown, N.J. / The Peddie School

Amanda Jimcosky, Dickinson, Sr., Biology, Benton, Pa. / Northwest Area

Nicole Giannetti, Haverford, Jr., Biology, Oyster Bay, N.Y. / Oyster Bay

Elizabeth Reikowski, Haverford, Sr., Biology, Paicines, Calif. / San Benito

Lindsay Cheu, Johns Hopkins, Sr., Neuroscience, Glenmont, N.Y. / Bethlehem Central

Maya Hammonds, Johns Hopkins, So., Molecular and Cellular Biology, Rome, N.Y. / New Hartford

Kelsey Harper, Johns Hopkins, Jr., Chemistry, Pismo Beach, Calif. / San Luis Obispo

Caroline Smith, Johns Hopkins, Jr., Behavioral Biology/Pre-Med, Simsbury, Conn. / Simsbury

Nicole Hill, McDaniel, Sr., Business Administration, Bowie, Md. / Bowie

Michelle Gaykowski, Muhlenberg, Sr., Business Administration/Finance, Lebanon Twp., N.J. / Voorhees

Jamie Pacilio, Muhlenberg, Jr., Neuroscience, Mahwah, N.J. / Mahwah

Claudia Theriault, Muhlenberg, Sr., Environmental Science, West Deptford, N.J. / West Deptford

Erin Farrell, Ursinus, Sr., Psychology, Langhorne, Pa./Neshaminy

MEN'S SWIMMING  (5)

Sam Eaton, Dickinson, Sr., Biology, Port Matilda, Pa. / State College

Stephen Sekula, Swarthmore, Sr., Art, Richboro, Pa. / Council Rock North

Jeffrey Tse, Swarthmore, So., Pre-major, Ellicott City, Md. / Centennial

Colin McNamara, Ursinus, Jr., Biology, Phoenixville, Pa. / Great Valley

Marcus Wagner, Ursinus, Sr., Biology, Shavertown, Pa. / Dallas

WOMEN'S SWIMMING (6)

Syd Knadler, McDaniel, Sr., Exercise Science, Crowley Lake, Calif. / Mammoth

Liz Staton, Swarthmore, So., Pre-major, San Carlos, CA / Carlmont

Clara Baker, Ursinus, So., Undecided, Poughkeepsie, N.Y. / Arlington

Olivia Tierney, Ursinus, Jr., Mathematics, Broomall, Pa. / Villa Maria

Jenni Clune, Washington College, Jr., Biology, Psychology, Bowie, Md. / Eleanor Roosevelt

Julia Portmann, Washington College, So., Biology, Environmental Science, Palatine, Ill. / William Fremd

WRESTLING (6)

Jared Forman, Johns Hopkins, Sr., Psychology & Bioilogy, Oceanside, Calif. / Rancho Buena Vista

Patrick Rooney, Merchant Marine, Sr., Marine Engineering, Belgrade, Minn. / Belgrade-Brooten-Elrosa

Rob Murray, Stevens, Sr., Civil Engineering, Bound Brook, N.J. / Bound Brook

Thomas Poklikuha, Stevens, So., Mechanical Engineering, West Creek, N.J. / Pinelands Regional

Alex Kramer, Ursinus, Sr., Biology, Reading, Pa. / Exeter Township

Christopher Tan, Ursinus, Jr., Applied Economics, Robbinsville, N.J. / Robbinsville

 

2017 Winter Academic Honor Roll (373)
To be nominated for the Centennial Conference Academic Honor Roll, a student must meet the following criteria: (a) a sophomore or higher in class standing; (b) cumulative GPA of 3.40 or higher.

PDF Link for Complete List