2020 Championship

Hosted by Franklin & Marshall College, Lancaster, Pa.
February 29 - March 1, 2020


Championship Photography by David Sinclair Photography


SHOP: Championship Apparel


Championship Information
Performance List  |  Heat Sheet - Day 1  |  Heat Sheet - Day 2  |  Record Book  |  Meet Preview  |  Championship Program

Meet Information

Team Scoring

  1. Johns Hopkins, 212.5
  2. Ursinus, 139
  3. Dickinson, 97
  4. Muhlenberg, 76
  5. Haverford, 73.5
  6. Gettysburg, 55
  7. Swarthmore, 48
  8. McDaniel, 28
  9. Franklin & Marshall, 11

Event Winners

  • 60: Justin Canedy, Johns Hopkins, 6.98
  • 60 Hurdles: Justin Canedy, Johns Hopkins, 8.45
  • 200: Cole Boback, Dickinson, 22.79
  • 400: Cole Boback, Dickinson, 50.82
  • 800: Sam Morgan, Muhlenberg, 1:56.06
  • Mile: Jamie Moreland, Haverford, 4:20.21
  • 3000: Declan Hines, Johns Hopkins, 8:33.19
  • 5000: Jared Pangallozzi, Johns Hopkins, 14:50.33
  • Pole Vault: Ethan Gadra, Haverford, 14-8 (4.47m) 
  • High Jump: Justin Canedy, Johns Hopkins, 6-7 1/2 (2.02m)
  • Long Jump: Justin Canedy, Johns Hopkins, 23-1 3/4 (7.05m)
  • Shot Put: Griffin McMann, Ursinus, 49-7 3/4 (15.13m)
  • Triple Jump: Cameron Ford, Muhlenberg, 44-9 (13.64m)
  • Weight Throw: Griffin McMann, Ursinus, 46-1 1/2 (14.06m)
  • 4x200 Relay: Ursinus (Carter, Hogan Appell, Duncan-Taylor, Reilly) 1:31.74
  • 4 x 400 Relay: Ursinus (Reilly, Simms, Stanziani, Kelly) 3:25.74
  • 4 x 800 Relay: Swarthmore (Hudson, Brandt, Cantine, Tomov) 8:03.14
  • Distance Medley Relay: Haverford (Moreland, Ditkovsky, Kawakatsu, Katz) 10:20.25
  • Heptathlon: Liam Posten, Johns Hopkins, 4,352

 

 

Games Committee
Franklin & Marshall, Gettysburg, Haverford

Jury of Appeals
Johns Hopkins, McDaniel, Muhlenberg

Spectator Information
Visitors Guide


Wednesday, February 26
Deadline for entrants - 6 p.m. 

Thursday, February 27
Heat Sheets posted by 1 p.m.

Saturday, February 29
(exact start times, unless specified as approximate)

10:30 am – Women’s Weight Throw
10:30 am - Women's Triple Jump
10:40 am – Women’s Pentathlon hurdles
11:15 pm – Pentathlon High Jump (approximate start time) 
11:20 pm – Heptathlon 60 dash 
11:50 pm – Heptathlon Long Jump (approximate start time)
12:00 pm – Women’s Pole Vault (Men to follow)
12:30 pm – Women’s 60 dash (trials)
12:40 pm – Men’s 60 dash (trials)
12:55 pm – Women’s 60 hurdles (trials)
1:00 pm – Men’s Triple Jump
1:10 pm – Men’s 60 hurdles (trials)
1:10 pm – Heptathlon shot put (approximate start time)
1:20 pm – Pentathlon Shot Put (approximate start time)
1:30 pm – Women’s 5000m
2:15 pm – Pentathlon Long Jump (approximate start time)
2:15 pm – Men’s 5000m
2:15 pm – Men’s Weight Throw
2:40 pm – Heptathlon High Jump (approximate start time)
3:00 pm – Women’s DMR
3:10 pm – Pentathlon 800 (approximate start time)
3:15 pm – Men’s DMR
3:30 pm – Women’s 4 x 200 relay
3:40 pm – Men’s 4 x 200 relay

Sunday, March 1

11:00 am – Heptathlon 60 Hurdles
11:30 am – Women’s High Jump
11:30 am – Men’s Long Jump
11:30 am – Men’s Shot Put (Women to follow)
11:30 am – Women’s Mile
11:50 am – Men’s Mile
12:10 pm – Women’s 400
12:25 pm – Men’s 400
12:40 pm – Heptathlon Pole Vault (approximate start time)
12:45 pm – Women’s 60 Hurdles (finals)
12:55 pm – Men’s 60 Hurdles (finals)
1:05 pm – Women’s 60 dash (finals)
1:15 pm – Men’s 60 dash (finals)
1:25 pm – Women’s 800
1:30 pm – Men’s High Jump
1:30 pm – Women’s Long Jump 
1:40 pm – Men’s 800
1:50 pm – Women’s 200
2:10 pm – Men’s 200
2:30 pm – Women’s 3000
2:50 pm – Heptathlon 1000 (approximate start time)
2:55 pm – Men’s 3000
3:25 pm – Women’s 4 x 800
3:35 pm – Men’s 4 x 800
3:45 pm – Women’s 4 x 400
3:55 pm – Men’s 4 x 400
4:15 pm – Awards