All-CC Women's Swimming: Lear Earns Top Honors

All-CC Women's Swimming: Lear Earns Top Honors

Most Outstanding Performer & Rookie Outstanding Performer Sophie Lear, Fr., Ursinus

Coach of the Year – Mark Feinberg, Ursinus


FIRST TEAM

Name, School, Year, Event, Hometown/High School

Peyten Lyons, Ursinus, Sr., 200 MR/200 IM/400 MR/200 FR/100 Back/400 FR, Palmyra, Pa. / Palmyra

Sophie Lear, Ursinus, Fr., 200 MR/50 Free/400 MR/200 FR/100 Breast/100 Free/400 FR, Lancaster, Pa. / Hempfield

Clara Baker, Ursinus, Sr., 200 MR/400 MR/200 FR/100 Fly/200 Fly/400 FR, Poughkeepsie, N.Y. / Arlington

Sophie May, Ursinus, So., 200 MR/800 FR/200 FR/200 Free/400 FR, West Grove, Pa. / Avon Grove

Katie Kurzinsky, Ursinus, So., 800 FR, Hazle Township, Pa. / Marian Catholic

Katie Schultz, Ursinus, Fr., 800 FR/400 IM, Binghamton, N.Y. / Chenango Valley

Caroline Powell, Ursinus, Sr., 800 FR, Salisbury, Md. / James M. Bennett

Olivia Lyman, Dickinson, Sr., 500 Free/1650 Free, Mount Kisco, N.Y. / Horace Greeley

Haley Sturla, Ursinus, Jr., 400 MR, Lancaster, Pa. / Manheim Township

Katie Schmidt, Dickinson, Sr., 200 Back, Plymouth, Minn. / Breck School

Katie Cooper, Gettysburg, Fr., 200 Breast, Bridgewater, N.J. / Bridgewater-Raritan


Honorable Mention

Rebecca Maroney, Gettysburg, Jr., 200 MR, Darien, Conn. / Darien

Katie Cooper, Gettysburg, Fr., 200 MR/100 Breast, Bridgewater, N.J. / Bridgewater-Raritan

Katie Jenkins, Gettysburg, Fr., 200 MR, Bow, N.H. / Bow

Kate Crilly, Gettysburg, Jr., 200 MR, Shrewsbury, N.J. / Ranney School 

Scout Clark, Swarthmore, Sr., 800 FR/200 IM/400 FR, Orinda, Calif. / Miramonte

Anna Lyn, Swarthmore, Fr., 800 FR/400 MR/200 FR/400 FR, Fort Lauderdale, Fla. / Pine Crest School

Hannah Kloetzer, Swarthmore, So., 800 FR, Hillborough, N.C. / Cedar Ridge

Sophia Lee, Swarthmore, So., 800 FR, Pasadena, Calif. / Westridge School

Katie Schultz, Ursinus, Fr., 500 Free/1650 Free, Binghamton, N.Y. / Chenango Valley

Sophie May, Ursinus, So., 50 Free, West Grove, Pa. / Avon Grove

Stephanie Tilneac, Swarthmore, Jr., 400 MR, Ridgewood, N.Y. / Horace Mann

Liz Staton, Swarthmore, Sr., 400 MR, San Carlos, Calif. / Carlmont

Liz Gallagher, Swarthmore, Fr., 400 MR/200 FR/100 Fly/200 Fly, Nesconset, N.Y. / Smithtown East

Saya Vaules, Swarthmore, Jr., 200 FR/400 FR, Gaithersburg, Md. / Poolesville

Anna Kottakis, Swarthmore, Fr., 200 FR/400 FR, Buffalo, N.Y. / Clarence

Megan Wojnar, Gettysburg, Fr., 400 IM, Bridgewater, N.J. / Bridgewater-Raritan

Katie Kurzinsky, Ursinus, So., 200 Free, Hazle Township, Pa. / Marian Catholic

Katie Schmidt, Dickinson, Sr., 100 Back, Plymouth, Minn. / Breck School

Peyten Lyons, Ursinus, Sr., 200 Back, Palmyra, Pa. / Palmyra

Blair Boyle, McDaniel, So., 100 Free, Springfield, N.J. / Villa Walsh Academy

Haley Sturla, Ursinus, Jr., 200 Breast, Lancaster, Pa. / Manheim Township


Sportsmanship Team

Lillian Oyen-Ustad, Bryn Mawr, Sr., Rhinebeck, N.Y. / Rhinebeck

Olivia Lyman, Dickinson, Sr., Mount Kisco, N.Y. / Horace Greeley

Colleen Lawlor, Franklin & Marshall, Sr., Newton, Pa. / Council Rock High School North

Johnna Hock, Gettysburg, Sr., Timonium, Md. / St. Pauls School for Girls

Joanna Wattenberg, McDaniel, Sr., Monrovia, Md. / Urbana

Riley Thompson, Swarthmore, Fr., Ridley Park, Pa. / Ridley Park

Rosalia Murphy, Ursinus, Fr., Prospect Park, Pa. / Interboro

Patricia Markey, Washington College, Sr., Ardmore, Pa. / Merion Mercy Academy